Arbeidsinspectie gaat meer controleren op het naleven van telewerk
Nieuws

Arbeidsinspectie gaat meer controleren op het naleven van telewerk

De Arbeidsinspectie gaat meer controleren op het naleven van telewerk. Dat zei Geert De Poorter, de voorzitter van het directiecomité van de FOD Werkgelegenheid in "De ochtend" op Radio 1.

  • 10 dec. 2020
  • Wetgeving

De Arbeidsinspectie gaat meer controleren op het naleven van telewerk. Dat zei Geert De Poorter, de voorzitter van het directiecomité van de FOD Werkgelegenheid in "De ochtend" op Radio 1.

Op 9 november 2020 was er ook al een persconferentie met de Minister van Werk Pierre-Yves Dermagne waar de cijfers werden meegedeeld.

Inspecties en inbreuken

Tussen 23 maart en 4 december werden al meer dan 20.400 bedrijven bezocht. Bij bijna 9.500 ondernemingen werden inbreuken op de coronaregels vastgesteld. FOD WASO heeft ongeveer een 500-tal arbeidsinspecteurs die ze dagelijks de baan op sturen. Samen met de collega's van de andere inspectiediensten is dat ongeveer een duizend inspecteurs die iedere dag controles doen.

De filedrukte neemt toe, het aantal verplaatsingen neemt toe, dus is het aan de Arbeidsinspectie om meer inspecties te gaan doen en het telewerk beter te gaan controleren. De Minister heeft de dag ervoor de Arbeidsinspectie gevraagd om de inspecties op te voeren.

"Wij controleren de politiek van de bedrijven", zegt De Poorter. "Welke strategie hanteren ze, zodat de functies die het toelaten om te kunnen telewerken dat ook effectief doen. Wij gaan natuurlijk niet bij de mensen thuis gaan binnenvallen. Dat recht hebben wij niet. Dat mogen wij ook niet doen. Laat dat klaar en duidelijk zijn. Maar wij gaan wel optreden als er klachten zijn en wij doen willekeurige inspecties waarbij we nagaan welke functies in het bedrijf zich lenen tot telewerk en dan checken we aan de hand van personeelsaanwezigheidslijsten of dat die medewerkers effectief thuiswerken."

Social distancing

Afstand houden is nog altijd een van de grootste problemen op de werkvloer. Ook verluchting is cruciaal. Ventilatiesystemen aanpassen is niet zo eenvoudig en kost ook heel veel tijd en geld.

Uit de cijfers van de Arbeidsinspectie blijkt dat bedrijven waar het meeste inbreuken werden vastgesteld zich bevinden in de bouwsector, de horeca en de dienstensector. Wie de maatregelen schendt kan een waarschuwing krijgen, maar er kunnen ook gerechtelijke stappen ondernomen worden. Als de veiligheid echt niet gegarandeerd kan worden, wordt het bedrijf tijdelijk gesloten. Werknemers die zich onveilig voelen op het werk kunnen dat ook melden aan de Arbeidsinspectie.

Meer informatie

  • Handhaving coronamaatregelen in bedrijven | Prebes
  • Pierre Yves Dermagne souhaite davantage de contrôles | Lesoir
  • Controles op telewerk en coronamaatregelen op het werk | VRT

Gerelateerde opleidingen

Veilig gedrag

Veilig gedrag

    Veiligheidsmanagement voor leidinggevenden

    Veiligheidsmanagement voor leidinggevenden

      Veiligheidscultuur verbeteren, gedrag blijft de uitdaging

      Veiligheidscultuur verbeteren, gedrag blijft de uitdaging

        Webinar
        Basiscursus preventieadviseur niveau 3

        Basiscursus preventieadviseur niveau 3

        • Veiligheidscultuur, Wetgeving, Arbeidsveiligheid, Kwaliteit, Competentieontwikkeling
        • online
        • In Company
        • 7 dagen
        • 995

        Veiligheidsnieuws

        Veiligheidsnieuws is hét vakblad voor preventieadviseurs. Het bevat artikels, praktijkcases, nieuwe trends, onderzoeken … Het verschijnt 4 maal per jaar (72 pagina's) in maart, juni, september en december met een oplage van meer dan 8.000 exemplaren (6.500 print en 1.500 digitaal).

        Gerelateerde artikels & podcasts

        Nieuws

        Verplichte aanwezigheidsregistratie op bouwplaatsen wordt uitgebreid vanaf 2027

        De federale regering heeft via de programmawet van 30 mei 2026 belangrijke wijzigingen goedgekeurd inzake de verplichte registratie van aanwezigen op tijdelijke of mobiele bouwplaatsen. De nieuwe regels hebben als doel de strijd tegen sociale fraude te versterken en een correcter beeld te geven van wie op elk moment aanwezig is op een bouwplaats.
        • Wetgeving
        • 03 jun. 2026
        Nieuws

        Aanvullingen op het re-integratietraject 3.0

        ​In het versterkt terug-naar-werkbeleid werden al verschillende wijzigingen doorgevoerd op het vlak van re-integratie en langdurige arbeidsongeschiktheid. Van werkgevers wordt namelijk sedert 1 januari 2026 een actiever, gestructureerder en beter gedocumenteerd beleid verwacht inzake arbeidsongeschiktheid en re-integratie.
        • Wetgeving
        • 31 mrt. 2026

        Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

        Schrijf je hieronder in op één of meerdere van onze nieuwsbrieven of verken eerste even onze voorbeelden.

        Nieuwsbrief

        Het laatste nieuws in de preventiewereld, inclusief tips & tricks, ...

        Tweewekelijks

        Vacatureflash

        Overzicht van de nieuwe vacatures in de preventiewereld

        Elke donderdag

        Opleidingen

        Prenne, opleidingen, provinciale activiteiten, ...

        Wekelijks

        Starters

        Infomail waar we starters wegwijs maken in de preventiewereld

        Driemaandelijks