Nog steeds onveilig vuurwerk op de markt
Nieuws

Nog steeds onveilig vuurwerk op de markt

30 % van het gecontroleerde vuurwerk op de Belgische markt voldoet niet aan de technische veiligheidsnormen. 

  • 26 jul. 2022
  • , Wetgeving

30 % van het gecontroleerde vuurwerk op de Belgische markt voldoet niet aan de technische veiligheidsnormen. Dat blijkt uit een gericht onderzoek (bij producten waarbij er een vermoeden van non-conformiteit was) door de FOD Economie.

Controle veilige werking

FOD Economie controleerde de veilige werking en de administratieve vereisten van verschillende vuurwerkartikelen die op de Belgische markt werden aangeboden. Er werd specifiek gekeken naar vuurwerk van categorie F2. Dat is vuurwerk dat weinig gevaar inhoudt en een laag geluidsniveau. Het is bestemd om buiten te gebruiken in een afgebakende plaats en mag verkocht worden aan personen ouder dan zestien jaar.

30% ernstig risico

Er werden 20 vuurwerkartikelen gecontroleerd (telkens meerdere stuks per artikel). 30 % vertoonde één of meerdere tekortkomingen met een ernstig risico. Bij 25 % waren die tekortkomingen zelfs belangrijk of kritisch. Ze kunnen leiden tot gevaarlijke en/of onveilige situaties of geven een mislukte of verminderde werking.

Meest voorkomende problemen

Een overzicht van de meest voorkomende problemen:

  • 20 % produceerde een te hoog geluidsniveau dat leidt tot een risico op gehoorschade
  • 15 % ontplofte te laag bij de grond
  • 15 % functioneerde niet naar behoren (viel om of functioneerde slechts gedeeltelijk). Daardoor bestaat het risico dat de gebruiker zijn veilige positie verlaat om een kijkje te nemen. Als het vuurwerk alsnog onverwachts afgaat terwijl de gebruiker vlakbij is, zijn de gevolgen vaak catastrofaal.

Daarnaast  vertoonden 16 van de 20 artikelen (80 %) administratieve tekortkomingen. Dat zijn vooral problemen bij de EU-conformiteitsverklaring (60 %) en de informatie op de etiketten (30 %) of het ontbreken van een certificaat dat aantoont dat het artikel conform is met het type vuurwerk dat verkocht wordt (25 %).

Voor een aantal vuurwerkartikelen werden de nodige corrigerende maatregelen genomen door de verkopers. Daarnaast werden er terugroepacties opgezet, werd de verkoop van enkele artikelen gestopt en werden zij uit de handel genomen.

Meer informatie

Bron: FOD Economie

Gerelateerde opleidingen

Veilig gedrag

Veilig gedrag

    Veiligheidsmanagement voor leidinggevenden

    Veiligheidsmanagement voor leidinggevenden

      Veiligheidscultuur verbeteren, gedrag blijft de uitdaging

      Veiligheidscultuur verbeteren, gedrag blijft de uitdaging

        Webinar
        Basiscursus preventieadviseur niveau 3

        Basiscursus preventieadviseur niveau 3

        • Veiligheidscultuur, Wetgeving, Arbeidsveiligheid, Kwaliteit, Competentieontwikkeling
        • online
        • In Company
        • 7 dagen
        • 995

        Veiligheidsnieuws

        Veiligheidsnieuws is hét vakblad voor preventieadviseurs. Het bevat artikels, praktijkcases, nieuwe trends, onderzoeken … Het verschijnt 4 maal per jaar (72 pagina's) in maart, juni, september en december met een oplage van meer dan 8.000 exemplaren (6.500 print en 1.500 digitaal).

        Gerelateerde artikels & podcasts

        Nieuws

        Publicatie van het koninklijk besluit betreffende de biocidelicentie

        Het koninklijk besluit van 30 juni 2026 betreffende de opleiding van professionele gebruikers van biociden werd op 16 juli 2026 gepubliceerd in het Belgisch Staatsblad.
        • Wetgeving
        • 22 jul. 2026
        Nieuws

        Verplichte aanwezigheidsregistratie op bouwplaatsen wordt uitgebreid vanaf 2027

        De federale regering heeft via de programmawet van 30 mei 2026 belangrijke wijzigingen goedgekeurd inzake de verplichte registratie van aanwezigen op tijdelijke of mobiele bouwplaatsen. De nieuwe regels hebben als doel de strijd tegen sociale fraude te versterken en een correcter beeld te geven van wie op elk moment aanwezig is op een bouwplaats.
        • Wetgeving
        • 03 jun. 2026

        Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

        Schrijf je hieronder in op één of meerdere van onze nieuwsbrieven of verken eerste even onze voorbeelden.

        Nieuwsbrief

        Het laatste nieuws in de preventiewereld, inclusief tips & tricks, ...

        Tweewekelijks

        Vacatureflash

        Overzicht van de nieuwe vacatures in de preventiewereld

        Elke donderdag

        Opleidingen

        Prenne, opleidingen, provinciale activiteiten, ...

        Wekelijks

        Starters

        Infomail waar we starters wegwijs maken in de preventiewereld

        Driemaandelijks