Nederland wil nul doden door werk in 2040
Nieuws

Nederland wil nul doden door werk in 2040

Jaarlijks sterven ongeveer 4000 Nederlanders als gevolg van hun werk. Het kabinet stelt een nieuw doel: In 2040 mag niemand in Nederland nog sterven door slechte arbeidsomstandigheden.

  • 28 nov. 2023

Jaarlijks sterven ongeveer 4000 Nederlanders als gevolg van hun werk. Vooral door blootstelling aan gevaarlijke stoffen. Het kabinet vindt dat aantal onacceptabel en heeft een nieuw doel gesteld: In 2040 mag niemand in Nederland nog sterven door slechte arbeidsomstandigheden.

Sluipmoordenaars, werkdruk en ongevallen

Het grootste deel van de overlijdens door werk - meer dan 3000 per jaar - wordt veroorzaakt door jarenlange blootstelling aan gevaarlijke stoffen. Deze ‘sluipmoordenaars’ zorgen ervoor dat werknemers soms pas na hun pensionering klachten krijgen en overlijden.

Daarnaast bezwijken jaarlijks 800 mensen aan hart- en vaatziekten als gevolg van een te hoge werkdruk.

Tot slot sterven elk jaar 50 tot 70 mensen door een ongeval op de werkvloer.

Te weinig preventie

De maatregelen die zijn genomen, hebben onvoldoende opgeleverd, zo stelt men vast, aangezien de aantallen niet dalen. Volgens de minister wordt er te weinig geld geïnvesteerd in preventie.

De minister overweegt nu boetes én beloningen in te zetten om werkgevers en werknemers tot veiliger gedrag te stimuleren en laat deze mogelijkheid nu verkennen.

Sowieso zouden meer bedrijven een Risico Inventarisatie en Evaluatie (RI&E) moeten opstellen. Op dit moment heeft slechts de helft van de bedrijven zo’n inventarisatie gedaan, ook al is die wettelijk verplicht.

Meer informatie

Bron: AD

Veiligheidsnieuws

Veiligheidsnieuws is hét vakblad voor preventieadviseurs. Het bevat artikels, praktijkcases, nieuwe trends, onderzoeken … Het verschijnt 4 maal per jaar (72 pagina's) in maart, juni, september en december met een oplage van meer dan 8.000 exemplaren (6.500 print en 1.500 digitaal).

Gerelateerde artikels & podcasts

Nieuws

Fireforum Awards 2025

Fireforum zal op 6 november 2025 voor de achtste maal de Fireforum Awards uitreiken. Na het succes van de zeven vorige edities is deze Award-uitreiking een begrip geworden in de wereld van de brandveiligheid.
  • Brand
  • 30 jun. 2025
Nieuws

Wat is jouw mening over BeSWIC?

BeSWIC staat voor het Belgisch kenniscentrum over welzijn op het werk (BeSWIC = Belgian Safe Work Information Center). Je vindt er heel wat praktische en actuele info over welzijn op het werk. BeSWIC wil nu nagaan hoe het haar dienstverlening nog kan verbeteren. Wat is jouw mening?
  • 27 jun. 2025

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Schrijf je hieronder in op één of meerdere van onze nieuwsbrieven of verken eerste even onze voorbeelden.

Nieuwsbrief

Het laatste nieuws in de preventiewereld, inclusief tips & tricks, ...

Tweewekelijks

Vacatureflash

Overzicht van de nieuwe vacatures in de preventiewereld

Elke donderdag

Opleidingen

Prenne, opleidingen, provinciale activiteiten, ...

Wekelijks

Starters

Infomail waar we starters wegwijs maken in de preventiewereld

Driemaandelijks