Podcastreeks SafetyTalk - aflevering 18: Hoe bouw je aan een goed agressiebeleid in de zorgsector?
Podcast

Podcastreeks SafetyTalk - aflevering 18: Hoe bouw je aan een goed agressiebeleid in de zorgsector?

Zorgprofessionals staan dagelijks klaar om anderen te helpen, maar worden steeds vaker geconfronteerd met agressief gedrag van patiënten, bezoekers, of zelfs collega's. Hoe ga je hier nu als zorgverlener mee om? Welke tools en strategieën zijn er om jezelf te beschermen en conflicten te laten de-escaleren? En welke rol kan de preventieadviseur hierin opnemen?

Beluister ook via:SpotifyYoutube
  • 26 mei 2025
  • Debat

Onderrapportage van agressie

In deze aflevering bespreken we de impact van agressie op de werkvloer en ontdekken we hoe we samen een veilige en respectvolle omgeving kunnen creëren. Onze sprekers zijn zich bewust van een onderrapportage van de feiten, maar daaruit kan je nooit een volledig lerende organisatie worden. Daarom moeten zoveel mogelijk gevallen gemeld worden, ook al valt men soms in herhaling. Enkel zo kan men leren volgens onze hosts.

Top-down en bottom-up werkmethode

Volgens hen is top-down en bottom-up werken eveneens van cruciaal belang bij het uitwerken van een agressiebeleid. Natuurlijk is het warm water uitvinden niet nodig en dus werken onze hosts met bestaande documenten die werkbaar en hanteerbaar zijn zoals de sjablonen van Icoba, het kennis- en expertisecentrum rond grensoverschrijdend en agressief gedrag voor de Vlaamse social profit.

Holistische benadering van agressie

Het is voor onze gasten belangrijk dat je duidelijk laat uitschijnen wat je aanvaardt en niet aanvaardt als zorgpersoneel en hier een duidelijke visie over heerst bij alle collega’s en door het management wordt gedragen. Het gaat eveneens om het creëren van rustige zones in een ziekenhuis, preventief communiceren over bijvoorbeeld bezoekuren enzovoort… Door agressievoorvallen op een holistische manier te benaderen, met de focus op leren in plaats van enkel aangesproken te worden door een leidinggevende, voelen mensen zich sneller gesteund en durven ze effectiever rapporteren.

Opleiding van mensen is ook van belang zodat zij een gerust gevoel krijgen. Ze merken kleine triggers op, waarbij ze op gepaste wijze de situatie kunnen de-escaleren.

Meer informatie

Website Icoba: https://www.icoba.be/?

Kwaliteitscirkel van Deming: https://nl.wikipedia.org/wiki/Kwaliteitscirkel_van_Deming

Veiligheidsnieuws

Veiligheidsnieuws is hét vakblad voor preventieadviseurs. Het bevat artikels, praktijkcases, nieuwe trends, onderzoeken … Het verschijnt 4 maal per jaar (72 pagina's) in maart, juni, september en december met een oplage van meer dan 8.000 exemplaren (6.500 print en 1.500 digitaal).

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Schrijf je hieronder in op één of meerdere van onze nieuwsbrieven of verken eerste even onze voorbeelden.

Nieuwsbrief

Het laatste nieuws in de preventiewereld, inclusief tips & tricks, ...

Tweewekelijks

Vacatureflash

Overzicht van de nieuwe vacatures in de preventiewereld

Elke donderdag

Opleidingen

Prenne, opleidingen, provinciale activiteiten, ...

Wekelijks

Starters

Infomail waar we starters wegwijs maken in de preventiewereld

Driemaandelijks