VSV sensibiliseert rond afleiding achter het stuur: 'Focus op de weg'
Nieuws

VSV sensibiliseert rond afleiding achter het stuur: 'Focus op de weg'

Zo'n 20 procent van de jonge automobilisten ervaart druk om meteen op een inkomend bericht te antwoorden als ze in de auto zitten. Dat blijkt uit een online bevraging van de Vlaamse Stichting Verkeerskunde (VSV). Daarom lanceren ze een nieuwe sensibiliseringscampagne tegen afleiding in het verkeer. Presentator Bockie De Repper en acteur Wim Willaert zijn de gezichten van de campagne.

  • 09 okt. 2024

Uit een online bevraging van VSV blijkt dat 20 procent van de bestuurders jonger dan 30 jaar de sociale druk ervaart om onmiddellijk op een binnenkomende melding te reageren. Bij de leeftijdsgroep 30 tot 54 jaar is dat slechts 7 procent. Werner De Dobbeleer, woordvoerder van VSV en expert verkeersveiligheid: "Bestuurders zijn zich er van bewust dat afleiding verkeersongevallen veroorzaakt. Toch bekijkt bijna 40 procent een binnenkomend bericht."

Met 'Focus op de weg' lanceert de VSV een nieuwe campagne tegen afleiding in het verkeer. Met een uitgebreide actie op sociale media, affiches langs de weg en in tankstations en video's met vlogger Bockie De Repper en acteur Wim Willaert wil de VSV een maand lang extra aandacht spenderen aan de problematiek.

Gelijktijdig met de start van de campagne voert de politie 48 uur lang verscherpte controles rond gsm-gebruik achter het stuur. Dagelijks worden in België zo'n 180 bestuurders betrapt met hun gsm in de hand. Dat loopt op tot 114.678 automobilisten in heel 2023.

Focus op de weg in drie simpele stappen

De VSV-campagne loopt onder de noemer 'Focus op de weg'. Hou je ogen op de weg en je handen aan het stuur, en rij je gefocust en ontspannen. Je pakt het als volgt aan:

  1. connecteer je telefoon met het multimediasysteem van je wagen,
  2. stel vervolgens je navigatie of muziek in, en
  3. leg tot slot je toestel uit het zicht.

Liever geen 'It's time to BeReal'

De campagne omvat ook een speciale actie rond de populaire app BeReal, die aan zijn gebruikers vraagt om foto's te delen op een specifiek moment van je dag. Dagelijks krijgt de gebruiker een pushmelding op een willekeurig tijdstip, waarna die 2 minuten de tijd heeft om een foto te plaatsen. De VSV vindt dat enorm gevaarlijk achter het stuur en speelt daar in haar campagne op in. Gelijktijdig met de BeReal-melding verschijnt op digitale schermen in het straatbeeld een oproep om tijdens het rijden niet toe te geven aan de melding en dus geen foto te maken.

Sinds maart 2022 gelden immers ook verstrengde regels rond gsm-gebruik in de wagen. Zo mag je je telefoon enkel gebruiken achter het stuur als die in een geschikte houder zit. Het is dus verboden je toestel in je hand te houden. Het mag ook niet op de passagiersstoel, op je schoot of op de middenconsole liggen. 

Als je wordt betrapt, riskeer je een onmiddellijke inning van 174 euro, exclusief administratieve kosten. Beginnende chauffeurs worden strenger bestraft: ze krijgen meteen een tijdelijk rijverbod en moeten hun theorie- of praktijkexamen opnieuw afleggen. Het parket kan ook het rijbewijs van ervaren chauffeurs intrekken voor 2 weken. De overtreder moet dan voor de rechtbank verschijnen. De bijbehorende boete kan oplopen tot 4.000 euro. 

Meer informatie

Op Prenne 72 in Edegem op 21 november 2024 kan je de sessie "Transport en logistiek 3 | Killers in het verkeer (ism. Vias)" volgen.

Bron: Verkeerscentrum, VRT NWS

Gerelateerde opleidingen

Webinar
Octopus sessie: Discriminatie, niet enkel een kwestie van kleur

Octopus sessie: Discriminatie, niet enkel een kwestie van kleur

  • Psychosociaal, Wetgeving, Vertrouwenspersoon
  • online
  • In Company
  • Eén dag
  • 165
Incidentanalyse

Incidentanalyse

  • Arbeidsveiligheid
  • Officenter Aalst
  • In Company
  • 2 dagen
  • 635
Volzet
Bias en Manipulatie: hoe omgaan met toxisch of manipulatief gedrag!

Bias en Manipulatie: hoe omgaan met toxisch of manipulatief gedrag!

  • Psychosociaal, Vertrouwenspersoon, Competentieontwikkeling
  • Hotel Van der Valk Nazareth
  • In Company
  • Eén dag
  • 420
Webinar
Supervisie vertrouwenspersonen

Supervisie vertrouwenspersonen

  • Psychosociaal, Vertrouwenspersoon
  • online
  • In Company
  • Eén dag
  • 145

Gerelateerde evenementen

Collega Kom Eens Kijken: Sint-Trudo Ziekenhuis

Collega Kom Eens Kijken: Sint-Trudo Ziekenhuis

  • Sint-Trudo Ziekenhuis/ Campus Rummenweg
  • Eén dag
Volzet
Workshops & demo’s veiligheidsopleidingen (namiddagsessie)

Workshops & demo’s veiligheidsopleidingen (namiddagsessie)

  • PCLT (Toegang (GPS) via Veldstraat 86, Roeselare)
  • Eén dag
Workshops & demo’s veiligheidsopleidingen (avondsessie)

Workshops & demo’s veiligheidsopleidingen (avondsessie)

  • PCLT (Toegang (GPS) via Veldstraat 86, Roeselare)
  • Eén dag
AI voor preventieadviseurs – van tool naar troef in je vak

AI voor preventieadviseurs – van tool naar troef in je vak

  • Cultuurcentrum MUZE
  • Eén dag

Veiligheidsnieuws

Veiligheidsnieuws is hét vakblad voor preventieadviseurs. Het bevat artikels, praktijkcases, nieuwe trends, onderzoeken … Het verschijnt 4 maal per jaar (72 pagina's) in maart, juni, september en december met een oplage van meer dan 8.000 exemplaren (6.500 print en 1.500 digitaal).

Gerelateerde artikels & podcasts

Nieuws

Verdwijnt welzijn op het werk in een megafusie?

De federale regering plant de fusie van de FOD Werkgelegenheid, Arbeid en Sociaal Overleg (FOD WASO), de FOD Sociale Zekerheid en de POD Maatschappelijke Integratie tot een nieuwe megadienst: de FOD Werk en Sociale Bescherming.
  • 27 mrt. 2026
Nieuws

Aandachtsniveau luchtweginfecties verlaagt naar code groen

Op basis van de laatste gegevens verlaagt de Risk Management Group (RMG) het aandachtsniveau voor luchtweginfecties van code geel naar code groen. De jaarlijkse winterpiek ligt dus achter ons, maar de basisaanbevelingen blijven geldig.
  • Gezondheid
  • 27 mrt. 2026

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Schrijf je hieronder in op één of meerdere van onze nieuwsbrieven of verken eerste even onze voorbeelden.

Nieuwsbrief

Het laatste nieuws in de preventiewereld, inclusief tips & tricks, ...

Tweewekelijks

Vacatureflash

Overzicht van de nieuwe vacatures in de preventiewereld

Elke donderdag

Opleidingen

Prenne, opleidingen, provinciale activiteiten, ...

Wekelijks

Starters

Infomail waar we starters wegwijs maken in de preventiewereld

Driemaandelijks