
Door hun ernst en frequentie werden grijp- en pletincidenten (“caught-in/between injuries”) opgenomen in de Focus Four hazards van OSHA (De Occupational Safety and Health Administration is de Amerikaanse federale overheidsinstantie van het Ministerie van Arbeid die de veiligheidsnormen op de werkvloer handhaaft).
Deze 4 gevaren of risico’s zijn verantwoordelijk voor meer dan de helft van de dodelijke arbeidsongevallen in de bouw. Tussen 2023 en 2024 was 5 % van die dodelijke arbeidsongevallen toe te schrijven aan grijp- en pletincidenten. De kans op dit soort incidenten is vooral aanwezig in werkomgevingen met grote machines, tijdelijke werkstructuren (stellingen) en grondstructuren (greppels).
Medewerkers kunnen verpletterd of gegrepen worden, met als gevolg doden, breuken en amputaties. Het CPWR (Center for Construction Research and Training) verzamelde cijfers tussen 2023 en 2024:
Het CPWR gaat nauwelijks in op preventie (wel zijn er enkele verwijzingen naar relevante documenten). Het data bulletin eindigt met een vage samenvatting:
“Dodelijke ongevallen door beknelling zijn te voorkomen door veelvoorkomende gevaren aan te pakken die ertoe kunnen leiden dat werknemers bekneld, geplet of samengedrukt worden tussen objecten zoals zware apparatuur, machines en sleuven.”