Preventie door ontwerp in de bouwsector
Nieuws

Preventie door ontwerp in de bouwsector

Prevention through Design (PtD), of preventie door ontwerp, heeft als doel gevaren tijdens de planning en het ontwerp te elimineren of te beperken, zodat incidenten van bij het begin worden voorkomen.

  • 15 okt. 2026
  • Bouw

PtD streeft ernaar om in alle fasen van de levenscyclus van een project zoveel mogelijk gevaren weg te ontwerpen. Deze aanpak kan in elke sector en voor elk beroep worden toegepast.

Het succes van PtD hangt af van de betrokkenheid en het draagvlak bij alle partijen die op verschillende niveaus bij het bouwproces betrokken zijn. De verantwoordelijkheid voor de veiligheid van werknemers ligt daarbij niet langer uitsluitend bij de veiligheidsprofessionals, maar wordt al meegenomen bij het ontwerp van het project.

Bouwvakkers beschermen

De Verenigde Staten tellen 12 miljoen bouwvakkers. Zij werken in een van de gevaarlijkste sectoren van het land. In 2024 waren er in de bouwsector ongeveer 1.000 dodelijke arbeidsongevallen, het hoogste aantal van alle sectoren.

De drie belangrijkste oorzaken van dodelijke arbeidsongevallen in de bouw zijn doorgaans:

  • Vallen, uitglijden en struikelen.
  • Ongevallen met transportmiddelen.
  • Blootstelling aan schadelijke stoffen of omgevingsfactoren.

Het Amerikaanse National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH) neemt jaarlijks deel aan de Stand-Down to Prevent Falls in Construction, samen met de Occupational Safety and Health Administration (OSHA) en het Center for Construction Research and Training (CPWR).

Tijdens de editie van 2026 belichtte het door CPWR georganiseerde webinar 'Fall Prevention Through Design' hoe preventie door ontwerp het aantal arbeidsongevallen en dodelijke ongevallen in de bouwsector kan verminderen.

Preventie vooropstellen

Bij PtD in de bouw worden architecten, ingenieurs, ontwerpers, opdrachtgevers en aannemers gevraagd om tijdens alle projectfasen expliciet rekening te houden met de veiligheid van bouwvakkers en werknemers die later onderhoud aan het gebouw uitvoeren. Dat gebeurt onder meer tijdens het ontwerp- en aanbestedingsproces, nog voordat de werkzaamheden beginnen.

Idealiter start PtD al vóór het eerste ontwerp, tijdens de ontwikkeling van het bedrijfsconcept en de planningsfase. De bepaling van de projectomvang kan immers invloed hebben op de manier waarop iets wordt gebouwd. PtD kan echter ook tijdens latere projectfasen worden geïntegreerd. Het proces loopt door tot en met het langetermijnonderhoud en de ontmanteling van het gebouw of de installatie.

Praktijkvoorbeelden van PtD om valgevaar in de bouw te voorkomen:

  • Permanente leuningen of borstweringen van voldoende hoogte aanbrengen langs de randen van daken.
  • Ervoor zorgen dat HVAC-installaties (verwarming, ventilatie en airconditioning) en andere systemen bereikbaar zijn zonder ladder of steiger.
  • Bij het ontwerp van draagconstructies voor installaties rekening houden met het gewicht van meerdere bouwvakkers.
  • Verankeringen inbouwen om persoonlijke valbeveiligingssystemen te kunnen bevestigen.
  • Tijdelijke trappen plaatsen in plaats van ladders te gebruiken.
  • Bouwelementen op de grond monteren en vervolgens naar hun definitieve positie hijsen, zodat er minder werk op hoogte nodig is.

Voorbeelden van PtD om te voorkomen dat werknemers door voorwerpen of machines worden geraakt:

  • Looproutes op bouwplaatsen fysiek scheiden van zwaar mobiel materieel.
  • Gebouwen en installaties zo ontwerpen dat er voldoende ruimte is om machines te draaien, te bedienen en goed te observeren.
  • Duidelijke laad- en loszones vastleggen, zodat werknemers die niet bij de werkzaamheden betrokken zijn deze zones niet betreden.

Planning

Een goede planning vormt de kern van elke PtD-aanpak. Gevaren identificeren, werknemers betrekken, expertise uit verschillende vakgebieden samenbrengen en creatief naar oplossingen zoeken, zijn daarbij essentieel.

De preventiehiërarchie geeft de voorkeursvolgorde aan van maatregelen om blootstelling aan gevaren op de werkplek zo doeltreffend mogelijk te beheersen.

NIOSH geeft prioriteit aan PtD door preventiemaatregelen toe te passen volgens de preventiehiërarchie. Deze hiërarchie bepaalt welke maatregelen de voorkeur verdienen om blootstelling aan beroepsrisico's te beheersen.

Passieve maatregelen bovenaan de hiërarchie genieten de voorkeur, omdat ze het risico verminderen zonder dat werknemers daarvoor zelf actie moeten ondernemen. Actieve technische maatregelen, organisatorische maatregelen en persoonlijke beschermingsmiddelen (PBM) vereisen daarentegen voortdurende aandacht van werknemers.

Idealiter worden PBM, wanneer ze noodzakelijk zijn, ingezet als onderdeel van een geheel aan beschermingsmaatregelen. Ze mogen niet de standaardoplossing zijn waarop werknemers uitsluitend moeten vertrouwen.

PtD sluit aan bij de hoogste trede van de preventiehiërarchie: eliminatie. Door een gevaar vroeg in de levenscyclus van een project weg te ontwerpen, wordt het bij de bron aangepakt. Dat is de veiligste en meest wenselijke strategie. Bovendien zijn de kosten om een gevaar te elimineren doorgaans lager wanneer dit al in de ontwerpfase gebeurt. Als eliminatie niet mogelijk is, kunnen de volgende niveaus van de preventiehiërarchie worden toegepast.

Een voorbeeld van de manier waarop elke trede van de preventiehiërarchie de blootstelling aan respirabel kristallijn silica kan verminderen, is gebaseerd op onderzoek van NIOSH naar maatregelen die het gevaar elimineren, verminderen of beheersen.

  • Eliminatie: stofproducerende werkzaamheden vermijden door openingen en bevestigingspunten al in de constructie te voorzien, zodat beton later niet meer hoeft te worden geboord.
  • Substitutie: vóór de start van de werkzaamheden een materiaal kiezen dat minder schadelijk stof produceert.
  • Technische maatregelen: machines aanpassen, bijvoorbeeld door drukcabines of cabines met luchtfiltratie te gebruiken.
  • Organisatorische maatregelen: de positie van werknemers en goede schoonmaakpraktijken inzetten om de duur, frequentie of intensiteit van blootstelling aan respirabel silica te verminderen.
  • Persoonlijke beschermingsmiddelen: ademhalingsbescherming voorzien, met aandacht voor de juiste selectie, het gebruik en de bijbehorende opleiding.

Uitdagingen aanpakken

De toepassing van PtD in bouwprojecten brengt een aantal uitdagingen en bezorgdheden met zich mee binnen de bouwsector:

  • Het ontbreken van wettelijke verplichtingen.
  • Terughoudendheid om standaardcontracten aan te passen zodat PtD mogelijk wordt.
  • Weerstand tegen de invoering van nieuwe werkwijzen.
  • Bezorgdheid over de kosten.
  • Beperkte vertrouwdheid met concepten rond veiligheid en gezondheid op het werk.
  • Vrees voor een grotere aansprakelijkheid.

Een goed startpunt om PtD te introduceren, is de voorbereiding van de bouwwerken. In deze fase kunnen gevaren worden geïdentificeerd en al uit het ontwerp worden verwijderd voordat de werkzaamheden beginnen.

De NIOSH Prevention through Design Toolkit for the Construction Industry biedt voorbeelden voor specifieke gevaren, zoals vallen en geraakt worden door voorwerpen, en reikt manieren aan om de uitdagingen bij de toepassing van PtD aan te pakken.

Enkele aanbevelingen:

  • Neem bepalingen over PtD-maatregelen op in aanbestedingen, contracten en andere plannen.
  • Identificeer proactief apparatuur en bouwelementen die de blootstelling van werknemers aan gevaren gedurende de volledige projectlevenscyclus kunnen verminderen.
  • Ontwerp en bouw permanente voorzieningen die improvisatie en onveilige alternatieven overbodig maken.
  • Houd bij elke ontwerpbeslissing rekening met de veiligheid van werknemers.
  • Overweeg om nationale richtlijnen toe te passen bij de voorbereiding van bouwwerken, zoals de Manual on Uniform Traffic Control Devices van de Amerikaanse Federal Highway Administration.
  • Communiceer naar het management over de zakelijke voordelen van PtD en het rendement op investeringen om het draagvlak te vergroten.

Belang van communicatie

Het webinar benadrukte ook het belang van communicatie en samenwerking bij de toepassing van PtD.

Werkgevers kunnen bijvoorbeeld permanente vormingspunten aanbieden aan ontwerpteams en architecten. Ook kunnen ze onderaannemers betrekken bij beslissingen over PtD tijdens evaluatievergaderingen.

Formele evaluaties van de ontwerpveiligheid (design-for-safety reviews) op regelmatige tijdstippen tijdens het project kunnen ervoor zorgen dat aannemers, veiligheidsmanagers en andere betrokkenen op één lijn blijven over de maatregelen die nodig zijn om werknemers te beschermen.

Ook expliciet communiceren over de zakelijke voordelen van PtD en het rendement op investeringen kan het draagvlak vergroten. Zo kunnen organisaties worden aangemoedigd om al bij de start van projecten vaker voor eliminatiemaatregelen te kiezen.

Tot slot ging het webinar in op de rol van PtD bij de digitalisering van de bouwsector. Geavanceerdere digitale ontwerptools zouden risicovolle patronen kunnen herkennen en ontwerpers helpen om die tijdens het ontwerpproces te corrigeren. Ook wanneer nieuwe systemen en technologieën worden geïntroduceerd, blijft het belangrijk om terug te grijpen naar de preventiehiërarchie.

Meer informatie

Bron: NIOSH

Gerelateerde opleidingen

BA4-BA5 met hoogspanning

BA4-BA5 met hoogspanning

  • Bouw, Veiligheidscultuur, Wetgeving, Arbeidsveiligheid
  • Deba Medium Voltage Competence Center
  • In Company
  • 2 dagen
  • € 635
Brand en brandpreventie

Brand en brandpreventie

  • Bouw, Brand, Wetgeving, Arbeidsveiligheid
  • Ondernemerscentrum Roeselare
  • In Company
  • Eén dag
  • € 420
Asbest herkennen en voorkomen

Asbest herkennen en voorkomen

  • Bouw, Milieu, Gevaarlijke stoffen, Gezondheid, Wetgeving
  • Officenter Aalst
  • In Company
  • Eén dag
  • € 420
Preventie en veiligheid bij werken in de hoogte

Preventie en veiligheid bij werken in de hoogte

  • Bouw, Wetgeving, Arbeidsveiligheid
  • Officenter Mechelen
  • In Company
  • Eén dag
  • € 310

Veiligheidsnieuws

Veiligheidsnieuws is hét vakblad voor preventieadviseurs. Het bevat artikels, praktijkcases, nieuwe trends, onderzoeken … Het verschijnt 4 maal per jaar (72 pagina's) in maart, juni, september en december met een oplage van meer dan 8.000 exemplaren (6.500 print en 1.500 digitaal).

Gerelateerde artikels & podcasts

Nieuws

Jaarlijkse bliksemactie op bouwplaatsen: valgevaar blijft belangrijkste risico

De Arbeidsinspectie Toezicht op het Welzijn op het Werk heeft op 25 en 26 juni 2026, tijdens de nationale bliksemactie, 116 aannemers op bouwplaatsen geïnspecteerd.
  • Bouw
  • 06 sep. 2026
Nieuws

Wat zijn de grootste veiligheidsuitdagingen in de bouw?

De American Society of Safety Professionals deelt de resultaten van een veiligheidsenquête die de belangrijkste pijnpunten op het vlak van veiligheid in de bouwsector blootlegt. De enquête werd in 2025 uitgevoerd bij 719 bouwprofessionals uit verschillende beroepsgroepen.
  • Bouw
  • 05 mrt. 2026

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Schrijf je hieronder in op één of meerdere van onze nieuwsbrieven of verken eerste even onze voorbeelden.

Nieuwsbrief

Het laatste nieuws in de preventiewereld, inclusief tips & tricks, ...

Tweewekelijks

Vacatureflash

Overzicht van de nieuwe vacatures in de preventiewereld

Elke donderdag

Opleidingen

Prenne, opleidingen, provinciale activiteiten, ...

Wekelijks

Starters

Infomail waar we starters wegwijs maken in de preventiewereld

Driemaandelijks