Kwaliteit en veiligheid van mondmaskers
Nieuws

Kwaliteit en veiligheid van mondmaskers

Creëer geen vals gevoel van veiligheid door zelf te gaan experimenteren om een mondmasker te maken, waarschuwt Febelsafe. Leef liever nauwgezet de instructies na om verspreiding van het virus te beperken.

  • 19 mrt. 2020
  • Arbeidshygiëne, Gezondheid

Creëer geen vals gevoel van veiligheid door zelf te gaan experimenteren om een mondmasker te maken, waarschuwt Febelsafe. Leef liever nauwgezet de instructies na om verspreiding van het virus te beperken.

Eisen voor mondmaskers

Chirurgische mondmaskers (beschermen de patiënt, niet de zorgverlener) moeten voldoen aan de strenge Europese wetgeving “Medical Device”. Deze beschermen de zorgverleners dus niet tegen het virus, maar voorkomen dat, mochten zij besmet zijn, het virus verder via hun mond of neusvocht verspreid wordt en dus de patiënt in gevaar gebracht wordt. Mondmaskers FFP2 en FFP3 (= Persoonlijk Beschermingsmiddel of PBM) worden het meest gebruikt om mensen te beschermen tegen stof. Dit zijn de mondmaskers die nu ook gebruikt worden om de gezondheidsmedewerkers te beschermen tegen het corona-virus. Zie ook het artikel over types mondmaskers. Om de FFP2- en de FFP3-maskers in Europa in de handel te mogen brengen, moeten deze aan de strenge eisen van de PBM Verordening EU 2016/425 voldoen. Enkel op deze manier worden de beschermende factoren gewaarborgd. Let dus op met de mondmaskers die via het internet aangeboden worden. Niet allen bieden ze de bescherming zoals u verwacht, sommige aanbieders nemen het niet serieus….

Hoe de beschermende FFP2- en FFP3-maskers controleren?

  • Controleer het CE-merk op de verpakking en op de maskers.
  • Controleer de conformiteitsverklaring voor de FFP2- en FFP3- maskers.
  • Er zijn maskers in de markt die nog verwijzen naar een verklaring van overeenstemming, en dus ook naar de Richtlijn 89/686/EG. Dit is van toepassing voor PBM die voor 21/04/19 in de handel zijn gebracht.
  • Voor PBM die na die datum (21/04/2019) in de handel werden gebracht, moet de conformiteitsverklaring verwijzen naar de PBM Verordening EU 2016/425. Vraag eventueel vooraf aan de leverancier/ internetaanbieder of hij dit document ter beschikking heeft of waar het geconsulteerd kan worden. De titel van dit document is "EU-conformiteitsverklaring" gevolgd door een nummer en verwijst o.a. naar de naam en coördinaten van de fabrikant.
  • Een contactadres in Europa is een absolute must. Daarnaast wordt er in dit document ook verwezen naar toegepaste normen (hier EN 149-norm) om het vermoeden van conformiteit van de Europese PBM-wetgeving te bewijzen.
  • Controleer of de instructies van de fabrikant (=gebruikersinstructies) bij levering in Vlaanderen minimum in het Nederlands aanwezig is, voor Wallonië minimum in het Frans. Dit zijn controlepunten die helpen om een juiste keuze te maken. Voor Brussel moeten deze beschikbaar zijn in zowel het Nederlands als het Frans.
  • Kijk ook de vervaldatum van deze maskers na.
[bron: Febelsafe, NEN]

Gerelateerde opleidingen

Basiscursus preventieadviseur niveau 3

Basiscursus preventieadviseur niveau 3

  • Psychosociaal, Ergonomie, Arbeidshygiëne, Gezondheid, Wetgeving, Arbeidsveiligheid
  • Officenter Hasselt
  • In Company
  • 7 dagen
  • 1075
Webinar
Basiscursus preventieadviseur niveau 3

Basiscursus preventieadviseur niveau 3

  • Psychosociaal, Ergonomie, Arbeidshygiëne, Gezondheid, Wetgeving, Arbeidsveiligheid
  • Online
  • In Company
  • 7 dagen
  • 965
Basiscursus preventieadviseur niveau 3

Basiscursus preventieadviseur niveau 3

  • Psychosociaal, Ergonomie, Arbeidshygiëne, Gezondheid, Wetgeving, Arbeidsveiligheid
  • Odisee Hogeschool
  • In Company
  • 7 dagen
  • 1075

Veiligheidsnieuws

Veiligheidsnieuws is hét vakblad voor preventieadviseurs. Het bevat artikels, praktijkcases, nieuwe trends, onderzoeken … Het verschijnt 4 maal per jaar (72 pagina's) in maart, juni, september en december met een oplage van meer dan 8.000 exemplaren (6.500 print en 1.500 digitaal).

Gerelateerde artikels & podcasts

Nieuws

Sciensano lanceert De Grote Voedselkaart-app

Sciensano lanceert De Grote Voedselkaart-app, een grootschalig burgerwetenschapsonderzoek naar voedselomgevingen in Vlaanderen. Hoe beleven we onze voedselomgeving? Waar kopen we ons eten, wat beïnvloedt onze keuzes in de winkel of op restaurant, hoe tevreden zijn we over het voedingsaanbod in onze buurt?
  • Gezondheid
  • 29 apr. 2025
Nieuws

Strengere en vroegtijdige aanpak van re-integratie

Vanaf 1 januari 2026 gelden nieuwe regels die de re-integratie van arbeidsongeschikte werknemers grondig hervormen, met belangrijke implicaties op de codex over het welzijn op het werk en een directe impact op de rol van de preventieadviseurs-arbeidsartsen.
  • Gezondheid, Psychosociaal, Vertrouwenspersoon
  • 29 apr. 2025

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Schrijf je hieronder in op één of meerdere van onze nieuwsbrieven of verken eerste even onze voorbeelden.

Nieuwsbrief

Het laatste nieuws in de preventiewereld, inclusief tips & tricks, ...

Tweewekelijks

Vacatureflash

Overzicht van de nieuwe vacatures in de preventiewereld

Elke donderdag

Opleidingen

Prenne, opleidingen, provinciale activiteiten, ...

Wekelijks

Starters

Infomail waar we starters wegwijs maken in de preventiewereld

Driemaandelijks