Inspectiebezoeken sector dienstencheques
Nieuws

Inspectiebezoeken sector dienstencheques

Tijdens de nationale campagne 2022 van het Toezicht op het Welzijn op het Werk (TWW) in de dienstenchequesector werden 175 inspectiebezoeken uitgevoerd.

  • 30 jan. 2023
  • Wetgeving

Tijdens de nationale campagne 2022 van het Toezicht op het Welzijn op het Werk (TWW) in de dienstenchequesector werden 175 inspectiebezoeken uitgevoerd.

Een bijzondere werkplek

Bij deze inspectiebezoeken ging vooral aandacht uit naar de naleving van de reglementaire bepalingen inzake welzijn op het werk en het toezicht daarop door de werkgever en leidinggevenden bij de gebruiker thuis. Door het bijzondere karakter van hun werkplek, is permanent toezicht immers niet mogelijk.

Ook het toezicht door de inspectie is verre van evident, daar de sociaal inspecteurs in tegenstelling tot de klassieke arbeidsplaatsen, waar ze steeds vrije toegang toe hebben, slechts in zeer beperkte en welomschreven gevallen gemachtigd zijn om tot woonstbetreding over te gaan, gelet op de grondwettelijke onschendbaarheid van de woning.

175 bezoeken, 159 waarschuwingen

Deze campagne had tot doel de arbeidsomstandigheden inzake veiligheid en gezondheid van de werknemers die huishoudhulp verrichten bij particulieren thuis via het stelsel van de dienstencheques te verbeteren.

Tijdens de campagne werden in totaal 175 inspectiebezoeken uitgevoerd, gelijkmatig verspreid over het ambtsgebied van de 8 territoriaal bevoegde regionale directies. Er werd gebruik gemaakt van gestandaardiseerde controlelijsten. Er werden in totaal 159 schriftelijke waarschuwingen met vermelding van de vastgestelde inbreuken opgemaakt. Daarnaast werden ook nog eens 19 schriftelijke adviezen overgemaakt en ook één proces-verbaal opgesteld.

Top 3 inbreuken

De top 3 van vastgestelde inbreuken had betrekking op:

  • de afwezigheid van een op schrift gestelde risico-evaluatie met betrekking tot de blootstelling aan chemische agentia, het manueel hanteren van lasten en moederschapsbescherming
  • het gebrek aan passend gezondheidstoezicht, zowel voorafgaand als periodiek
  • het gebrek aan toezicht door de werkgever en zijn hiërarchische lijn bij de gebruiker thuis om na te gaan of de door de gebruiker ter beschikking gestelde arbeidsmiddelen en onderhoudsproducten voldoende geschikt en aangepast zijn voor het uit te voeren werk in functie van de veiligheid en gezondheid van de werknemer

En nu?

De resultaten van deze campagne zullen nu verder worden besproken met de sociale partners. Op basis van de analyse van de resultaten van deze campagne en de bespreking ervan met de sociale partners, zullen de betrokken administraties vervolgens voorstellen uitwerken om het welzijn van de categorie van werknemers te verbeteren, en dit zowel op het vlak van regelgeving, sensibilisatie als handhaving.

Er komt in elk geval in 2023 en 2024 al een vervolg op deze campagne, waarbij de slechts scorende ondernemingen een opvolgingsbezoek van de inspectie zullen krijgen en ook een aantal nog niet bezochte ondernemingen zullen worden geïnspecteerd.

Bron: FOD WASO

Gerelateerde opleidingen

Webinar
Werken met derden

Werken met derden

  • Veiligheidscultuur, Wetgeving
  • online
  • In Company
  • Eén dag
  • 195
BA4-BA5 met hoogspanning - open opleiding - 12u

BA4-BA5 met hoogspanning - open opleiding - 12u

  • Wetgeving, Arbeidsveiligheid
  • Limtec
  • In Company
  • 2 dagen
  • 505
Machineverordening, machineveiligheid en LOTOTO

Machineverordening, machineveiligheid en LOTOTO

  • Wetgeving, Arbeidsveiligheid
  • Anttec
  • In Company
  • 2 dagen
  • 505
Basiscursus preventieadviseur niveau 3

Basiscursus preventieadviseur niveau 3

  • Psychosociaal, Ergonomie, Arbeidshygiëne, Gezondheid, Wetgeving, Arbeidsveiligheid
  • Officenter Hasselt
  • In Company
  • 7 dagen
  • 1075

Veiligheidsnieuws

Veiligheidsnieuws is hét vakblad voor preventieadviseurs. Het bevat artikels, praktijkcases, nieuwe trends, onderzoeken … Het verschijnt 4 maal per jaar (72 pagina's) in maart, juni, september en december met een oplage van meer dan 8.000 exemplaren (6.500 print en 1.500 digitaal).

Gerelateerde artikels & podcasts

Nieuws

Duurzaamheidsverplichtingen voor ondernemingen: meer tijd van de EU

De EU legt via diverse richtlijnen duurzaamheidsverplichtingen op aan ondernemingen. Het goede nieuws is dat ondernemingen nu extra tijd krijgen om aan deze verplichtingen te voldoen. Een nieuwe richtlijn stelt namelijk de ingangsdata van deze verplichtingen uit.
  • Milieu, Wetgeving
  • 23 apr. 2025
Nieuws

Nieuwe regelgeving voor gelijkstroominstallaties in het AREI

De Hoge Raad voor Preventie en Bescherming op het Werk heeft recent een gunstig advies uitgebracht over een wijziging in het Algemeen Reglement op de Elektrische Installaties (AREI).
  • Elektriciteit, Wetgeving
  • 07 mrt. 2025

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Schrijf je hieronder in op één of meerdere van onze nieuwsbrieven of verken eerste even onze voorbeelden.

Nieuwsbrief

Het laatste nieuws in de preventiewereld, inclusief tips & tricks, ...

Tweewekelijks

Vacatureflash

Overzicht van de nieuwe vacatures in de preventiewereld

Elke donderdag

Opleidingen

Prenne, opleidingen, provinciale activiteiten, ...

Wekelijks

Starters

Infomail waar we starters wegwijs maken in de preventiewereld

Driemaandelijks