Bijna helft van Vlaamse bedrijven kreeg vorig jaar te maken met cyberaanval
Nieuws

Bijna helft van Vlaamse bedrijven kreeg vorig jaar te maken met cyberaanval

Bijna de helft van de bedrijven in Vlaanderen was vorig jaar het slachtoffer van een cyberaanval. Dat blijkt uit een jaarlijks rapport van het Vlaams Agentschap Innoveren en Ondernemen (VLAIO). Bij 1 op de 10 van de gevallen was zo'n aanval ook succesvol.

  • 06 mei 2025

Steeds meer Vlaamse bedrijven worden het slachtoffer van cyberaanvallen. In 2023 ging het nog om 1 op de 10 die getroffen werd. Afgelopen jaar kreeg 46 procent van de 2.720 bedrijven die deelnamen aan het onderzoek te maken met een cyberaanval. Een vervijfvoudiging dus.

"En dat is nog optimistisch", aldus Patrick Hauspie, expert cyberveiligheid bij het VLAIO. "In werkelijkheid ligt het aantal getroffen bedrijven veel hoger, ik vermoed op zo'n 70 procent. Dat komt onder meer omdat veel bedrijven soms nog beschaamd zijn om zo'n aanval toe te geven."

Eén op de 10 succesvol

Uit het rapport van het VLAIO blijkt dat een cyberaanval in 1 op de 10 gevallen ook succesvol was, wat betekent dat het schade berokkende aan het bedrijf in kwestie. "Dat kan gaan om het platleggen van een webshop, tot het stelen van kritieke data", duidt Hauspie.

De stijging is volgens cyberexpert Hauspie het gevolg van een aantal zaken. "Zo zijn er steeds meer bedrijven die digitaliseren of gebruikmaken van digitale diensten. Sommigen maken die omslag echter snel en ondoordacht, zonder aandacht te besteden aan hun IT-beveiliging. Daardoor maak je het de hackers makkelijk."

Volgens Hauspie gebeuren ook heel wat aanvallen doordat hackers via het internet of sociale media aan e-mailadressen of telefoonnummers van werknemers geraken. Ook phishing is een manier die veel gebruikt wordt. "Daarom moet een bedrijf ook zijn werknemers betrekken bij de cyberveiligheid", klinkt het.

Verder zijn bedrijven zich vaak niet bewust van de gevaren, of denken ze dat het bij hen niet kan gebeuren, zegt de cyberexpert. "Laat daarom dus best een veiligheidsanalyse uitvoeren door een externe expert."

Vlaanderen schiet te hulp

Maar zo'n veiligheidsanalyse kan al snel prijzig worden, waardoor sommige ondernemers de investering niet zien zitten. Als tegemoetkoming biedt de Vlaamse overheid ondersteuning aan kmo's die willen investeren in de veiligheid van hun IT-systeem.

De Vlaamse overheid biedt een verbetertraject aan om bedrijven weerbaarder te maken tegen cyberaanvallen. Concreet past de Vlaamse overheid 50 procent van de kosten bij. "We hebben vandaag trajecten die tussen de 9.000 en 35.000 euro en maximaal 60.000 euro kosten", duidt Hauspie. "Bij een kmo wordt de helft daarvan terugbetaald door de overheid."

"Een bedrijf kan met een investering van 5.000 euro dus al heel veel doen om zich weerbaarder te maken tegen cyberaanvallen. De grote uitdaging zit echter in het bewustmaken van de Vlaamse ondernemers dat er wel degelijk gevaren zijn."

Meer informatie

Tijdens Prenne 74 op 12 juni 2025 in Flanders Expo in Gent kan je de sessie "Security | Cybersecurity: grondbeginselen voor een preventieadviseur" volgen.

Bron: VRT NWS, De Zondag

Gerelateerde opleidingen

BA4-BA5 met hoogspanning

BA4-BA5 met hoogspanning

  • Wetgeving, Arbeidsveiligheid
  • Limtec - Diepenbeek
  • In Company
  • 2 dagen
  • 635
Oorzaken onderzoeken bij arbeidsongeval

Oorzaken onderzoeken bij arbeidsongeval

  • Veiligheidscultuur, Arbeidsveiligheid
  • Officenter Aalst
  • In Company
  • Eén dag
  • 420
Webinar
Omgaan met rouw en verlies op het werk

Omgaan met rouw en verlies op het werk

  • Psychosociaal, Vertrouwenspersoon, Competentieontwikkeling
  • online
  • In Company
  • Eén dag
  • 225
Volzet
Intern verkeersplan opstellen

Intern verkeersplan opstellen

  • Mobiliteit, Arbeidsveiligheid
  • Officenter Hasselt
  • In Company
  • Eén dag
  • 310

Gerelateerde evenementen

Volzet
Chemische risico evaluatie - Opslag van chemische producten

Chemische risico evaluatie - Opslag van chemische producten

  • CGK
  • Eén dag
Volzet
Collega kom eens kijken: BEBAT

Collega kom eens kijken: BEBAT

  • BEBAT Tienen
  • Eén dag
Volzet
Brandpreventie

Brandpreventie

  • Hulpverleningszone Fluvia - post Menen
  • Eén dag
Taken en verantwoordelijkheden van de hiërarchische lijn

Taken en verantwoordelijkheden van de hiërarchische lijn

  • Van Mossel Mercedes-Benz Vereenooghe Roeselare
  • Eén dag

Veiligheidsnieuws

Veiligheidsnieuws is hét vakblad voor preventieadviseurs. Het bevat artikels, praktijkcases, nieuwe trends, onderzoeken … Het verschijnt 4 maal per jaar (72 pagina's) in maart, juni, september en december met een oplage van meer dan 8.000 exemplaren (6.500 print en 1.500 digitaal).

Gerelateerde artikels & podcasts

Nieuws

Grote Verkeersquiz 2025 start op 15 september

Bijna de helft van de automobilisten geeft aan het moeilijk te hebben om bij te blijven met de nieuwe verkeersregels. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van de Vlaamse Stichting Verkeerskunde. De Grote Verkeersquiz is de ideale manier om de komende maand je verkeerskennis bij te spijkeren. ​
  • Mobiliteit
  • 15 sep. 2025
Nieuws

Pesten op het werk: nieuwe cijfers en duiding vanuit onderzoek

De UGent@Work brengt in een Policy Brief pesten op het werk in kaart. Hoe vaak komt pesten op het werk voor? Wat is het profiel van de gepeste en van de pester? Wat zijn de gevolgen?
  • Vertrouwenspersoon, Psychosociaal
  • 12 sep. 2025

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Schrijf je hieronder in op één of meerdere van onze nieuwsbrieven of verken eerste even onze voorbeelden.

Nieuwsbrief

Het laatste nieuws in de preventiewereld, inclusief tips & tricks, ...

Tweewekelijks

Vacatureflash

Overzicht van de nieuwe vacatures in de preventiewereld

Elke donderdag

Opleidingen

Prenne, opleidingen, provinciale activiteiten, ...

Wekelijks

Starters

Infomail waar we starters wegwijs maken in de preventiewereld

Driemaandelijks