Aangepast werk niet mogelijk bij 4 op de 10 ondernemingen
Nieuws

Aangepast werk niet mogelijk bij 4 op de 10 ondernemingen

Het collectief re-integratiebeleid komt maar moeizaam van de grond. Slechts 12 procent van de bedrijven beschikt er intussen over. 4 op de 10 ondernemingen in ons land (41 procent) geven zelfs aan dat aangepast werk in hun organisatie (bijna) niet mogelijk is.

  • 10 jul. 2026

Vooral kleine kmo’s lopen tegen die uitdaging aan, blijkt uit het tweejaarlijkse verzuimonderzoek van Mensura.

Arbeidspotentieel inschatten

Volgens de recentste cijfers telt ons land 585.000 langdurig zieken. Om de aangroei een halt toe te roepen, heeft de regering sinds begin dit jaar de spelregels op het vlak van re-integratie minder vrijblijvend gemaakt. Zo moet bijvoorbeeld het arbeidspotentieel worden ingeschat van werknemers die sinds 1 januari van dit jaar acht weken ononderbroken arbeidsongeschikt zijn. Als de werknemer nog mogelijkheden heeft, start de werkgever binnen de zes maanden een re-integratietraject op, waarbij eventueel in aangepast werk wordt voorzien.

Aangepast werk voorzien

Alleen zeggen zo’n 4 op de 10 ondernemingen (41 procent) dat het niet of nauwelijks mogelijk is om aangepast werk te voorzien. Vooral voor kleinere organisaties blijkt dat een uitdaging. Zo geeft 44 procent van de kleine kmo’s met minder dan 10 werknemers aan dat het (bijna) nooit mogelijk is in de organisatie. Ter vergelijking: bij grote bedrijven met meer dan 500 werknemers, daalt dat cijfer naar 9 procent.

“Driekwart van de ondernemingen die geen aangepast werk kunnen aanbieden, halen de aard van de organisatie als voornaamste reden aan”, zegt Bart Teuwen, verzuimexpert bij Mensura. “Tegelijk is en blijft België een kmo-land. ​ Maar kmo’s hebben minder mogelijkheden om jobs aan te passen voor een terugkerende langdurig zieke werknemer. Ook aangepaste uurroosters zijn in veel gevallen minder evident. Voor die organisaties komt het erop aan vooral in te zetten op preventie. En om het pad van externe re-integratie – het werk hervatten bij een andere werkgever – als een belangrijke uitweg te zien.”

Complex

Amper 12 procent van de ondernemingen beschikt vandaag over een formeel collectief re-integratiebeleid. Dat is slechts een beperkte vooruitgang ten opzichte van 2024, toen 7 procent zo’n beleid had uitgewerkt. Nochtans is zo’n beleid sinds eind 2022 verplicht voor elke onderneming.

“Bij het gros van deze organisaties is er geen sprake van kwade wil”, geeft Bart Teuwen aan. “Zij geven aan dat de veelheid aan verplichtingen en regels complex is. Ze zien door de bomen het bos niet meer. 1 op de 5 zegt niet over de juiste kennis te beschikken of niet over de tijd te beschikken om ermee bezig te zijn. En de kenniskloof reikt verder dan wat de wet oplegt. Zo weten veel ondernemingen niet dat ze financiële steun kunnen krijgen via het Terug Naar Werk-fonds als ze langdurig zieken terug naar de arbeidsmarkt begeleiden. Dat de overheid re-integratie minder vrijblijvend maakt, is meer dan terecht. Maar alle goede bedoelingen ten spijt loop je als niet-expert snel verloren in het huidige systeem. Voor de maatregelen die nog in de pijplijn zitten, doe ik een oproep om de administratieve last tot een minimum te beperken. De focus moet liggen op preventie, op het contact en op het effect van maatregelen. Niet op conformiteit.”

Meer informatie

Bron: HR Square, Mensura

Gerelateerde opleidingen

Kennis overbrengen, presenteren en toolboxen - Didactische vaardigheden voor professionals

Kennis overbrengen, presenteren en toolboxen - Didactische vaardigheden voor professionals

  • Competentieontwikkeling
  • Officenter Aalst
  • In Company
  • 3 dagen
  • € 950
Machineverordening, machineveiligheid en LOTOTO

Machineverordening, machineveiligheid en LOTOTO

  • Veiligheidscultuur, Wetgeving, Arbeidsveiligheid
  • Limtec
  • In Company
  • 2 dagen
  • € 635
Soorten, beheer en inhoud van Werkvergunningen

Soorten, beheer en inhoud van Werkvergunningen

  • Bouw, Veiligheidscultuur, Wetgeving, Arbeidsveiligheid
  • Officenter Leuven
  • In Company
  • Eén dag
  • € 225
Veilig en gezond omgaan met chemische stoffen: een leidraad voor de preventieadviseur

Veilig en gezond omgaan met chemische stoffen: een leidraad voor de preventieadviseur

  • Milieu, Gevaarlijke stoffen, Wetgeving, Arbeidsveiligheid
  • Zebrastraat
  • In Company
  • 2 dagen
  • € 635

Gerelateerde evenementen

CKEK: TVH Equipment - Werken met mobiele huurmachines

CKEK: TVH Equipment - Werken met mobiele huurmachines

  • TVH Equipment (Waregem)
  • Eén dag
Volzet
Jong Prebes W.Vl: Van werkvloer met FOD WASO tot Wildpark Bellewaerde

Jong Prebes W.Vl: Van werkvloer met FOD WASO tot Wildpark Bellewaerde

  • Bellewaerde
  • Eén dag
Volzet
AI als copiloot van de preventieadviseur: vandaag leren, morgen toepassen

AI als copiloot van de preventieadviseur: vandaag leren, morgen toepassen

  • Provinciehuis Boeverbos
  • Eén dag
Webinar
AI als copiloot van de preventieadviseur: vandaag leren, morgen toepassen - DIGITAAL -

AI als copiloot van de preventieadviseur: vandaag leren, morgen toepassen - DIGITAAL -

  • ONLINE
  • Eén dag

Veiligheidsnieuws

Veiligheidsnieuws is hét vakblad voor preventieadviseurs. Het bevat artikels, praktijkcases, nieuwe trends, onderzoeken … Het verschijnt 4 maal per jaar (72 pagina's) in maart, juni, september en december met een oplage van meer dan 8.000 exemplaren (6.500 print en 1.500 digitaal).

Gerelateerde artikels & podcasts

Nieuws

Nieuwe Medex-infografiek brengt arbeidsongevallen in de publieke sector in kaart

Wat leren arbeidsongevallen ons over veiligheid en gezondheid op het werk in de publieke sector? Medex bundelde de belangrijkste cijfers van 2025 in een nieuwe infografiek.
  • 08 okt. 2026
Nieuws

Nieuwe campagne rond het veilig gebruik van poetsproducten

Met de campagne Poets Veilig zetten de FOD Volksgezondheid, Veiligheid van de Voedselketen en Leefmilieu en het Antigifcentrum gedurende twee jaar in op het veilig gebruik van poetsproducten.
  • Gevaarlijke stoffen
  • 07 okt. 2026

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Schrijf je hieronder in op één of meerdere van onze nieuwsbrieven of verken eerste even onze voorbeelden.

Nieuwsbrief

Het laatste nieuws in de preventiewereld, inclusief tips & tricks, ...

Tweewekelijks

Vacatureflash

Overzicht van de nieuwe vacatures in de preventiewereld

Elke donderdag

Opleidingen

Prenne, opleidingen, provinciale activiteiten, ...

Wekelijks

Starters

Infomail waar we starters wegwijs maken in de preventiewereld

Driemaandelijks