Is boetesysteem voor bedrijven met buitensporig veel langdurig zieken een goed idee?
Nieuws

Is boetesysteem voor bedrijven met buitensporig veel langdurig zieken een goed idee?

Om bedrijven te stimuleren om zieke werknemers sneller opnieuw aan het werk te krijgen, riep de regering de 'responsabiliseringsbijdrage' in het leven. Maar dat boetesysteem roept bij sommigen ook vragen op.

  • 22 nov. 2024
  • Gezondheid

Afgelopen week raakte bekend dat het ziekteverzuim blijft stijgen en dat cijfers voor middellang absenteïsme (een maand tot een jaar afwezig wegens ziekte) en langdurig absenteïsme (langer dan een jaar) recordhoogtes bereiken.

Om bedrijven te stimuleren om zieke werknemers sneller opnieuw aan het werk te krijgen, riep de regering de 'responsabiliseringsbijdrage' in het leven. Het boetegeld gaat volledig naar fondsen die inzetten op preventie. Sinds het begin van de regeling in oktober 2022 werd de bijdrage al 942 keer opgelegd (tot en met maart 2024), goed voor een totaal van 7,9 miljoen euro aan boetes.

Is een boete een goed idee?

Een boete opleggen aan bedrijven met buitensporig veel langdurig zieken is slechts één maatregel van een groter pakket om meer mensen opnieuw aan het werk te krijgen. Zo verdedigt het kabinet van minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke de maatregel. Parlementslid Axel Ronse en Lode Godderis, CEO bij preventiedienst IDEWE, uitten eerder kritiek in Het Laatste Nieuws op de sancties.

"Ik heb geen weet van cijfers die het succes van zo'n boetesysteem aantonen", zegt Godderis, die ook hoogleraar aan de KU Leuven is. "Boetes werken enkel als de 'overtreder' direct verantwoordelijk is, maar hier heeft de werkgever niet erg veel middelen in handen om een langdurig zieke werknemer te bewegen."

Volgens Ronse kan het sanctioneren van werkgevers een averechts effect hebben. "Dit kan werkgevers ontmoedigen om nog jobkansen te geven aan sollicitanten die langdurig ziek of invalide geweest zijn, uit angst om bestraft te worden als deze mensen opnieuw uitvallen."

Volledig beleid

Maar die boete is slechts een deel van het schema aan maatregelen, zegt de woordvoerder van minister Vandenbroucke. "We voeren een volledig beleid waarin iedereen geresponsabiliseerd wordt: werkgevers, werknemers, bedrijfsartsen en mutualiteiten." Vandenbroucke riep de werkgevers en werknemers op om cao's vast te leggen rond preventie en het gebruik van het boetegeld.

Meer informatie

Bron: medi-sfeer.be

Gerelateerde opleidingen

Webinar
Digitale stress en hyperconnectiviteit

Digitale stress en hyperconnectiviteit

  • Psychosociaal, Gezondheid, Vertrouwenspersoon
  • online
  • In Company
  • Eén dag
  • € 225
Van preventieadviseur naar SHEQ manager

Van preventieadviseur naar SHEQ manager

  • Milieu, Gezondheid, Veiligheidscultuur, Kwaliteit, Competentieontwikkeling
  • Zebrastraat Gent
  • In Company
  • 3 dagen
  • € 980
Ergonomiebeleid op kantoor en in de industrie

Ergonomiebeleid op kantoor en in de industrie

  • Ergonomie, Gezondheid, Wetgeving
  • Zebrastraat Gent
  • In Company
  • 3 dagen
  • € 950
Asbest herkennen en voorkomen

Asbest herkennen en voorkomen

  • Bouw, Milieu, Gevaarlijke stoffen, Gezondheid, Wetgeving
  • Officenter Aalst
  • In Company
  • Eén dag
  • € 420

Veiligheidsnieuws

Veiligheidsnieuws is hét vakblad voor preventieadviseurs. Het bevat artikels, praktijkcases, nieuwe trends, onderzoeken … Het verschijnt 4 maal per jaar (72 pagina's) in maart, juni, september en december met een oplage van meer dan 8.000 exemplaren (6.500 print en 1.500 digitaal).

Gerelateerde artikels & podcasts

Nieuws

Hormoongerelateerde gezondheidsklachten bij vrouwen hebben impact op werk

Vier op de vijf werkende vrouwen ervaren hormoongerelateerde gezondheidsklachten. Bij vrouwen die regelmatig klachten hebben, is bovendien een duidelijke samenhang zichtbaar met gezondheid, werkvermogen en verzuim. Dat blijkt uit een verdiepend onderzoek van TNO en CBS in Nederland op basis van de Nationale Enquête Arbeidsomstandigheden (NEA).
  • Gezondheid, Vertrouwenspersoon, Psychosociaal
  • 27 aug. 2026
Nieuws

Bescherm jezelf tegen teken, op het werk én daarbuiten

Werk je vaak buiten in het groen? Of geniet je graag van je pauze in de natuur? Dan is het belangrijk om te weten hoe je een tekenbeet voorkomt en wat je moet doen als je er toch eentje opmerkt. De Gemeenschappelijke Dienst voor Preventie en Bescherming op het werk (GDPB) van het Agentschap Overheidspersoneel en het Departement Zorg geven tips!
  • Gezondheid
  • 24 jul. 2026

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Schrijf je hieronder in op één of meerdere van onze nieuwsbrieven of verken eerste even onze voorbeelden.

Nieuwsbrief

Het laatste nieuws in de preventiewereld, inclusief tips & tricks, ...

Tweewekelijks

Vacatureflash

Overzicht van de nieuwe vacatures in de preventiewereld

Elke donderdag

Opleidingen

Prenne, opleidingen, provinciale activiteiten, ...

Wekelijks

Starters

Infomail waar we starters wegwijs maken in de preventiewereld

Driemaandelijks